23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

Industrien holder dampen oppe

Efter juli måneds kraftige stigning fortsatte Dansk PMI opad i august måned. Således steg indekset fra 58,6 til 60,4.
Annonce

Dermed indikerer Dansk PMI, at de danske industrivirksomheder for alvor er kommet op i fart. Der er ikke noget, der umiddelbart tyder på, at de opadgående kurver for danske industrivirksomheder er en enlig svale. Med den kraftigste fremgang i ordreindgangen i lidt over fire år ser produktionsfremgangen ikke ud til at være af kortvarig karakter.

Annonce

Efter en periode med kraftig modvind, primært forårsaget af dollarsvækkelsen og lavvækst i Euroland, blæser nu mildere vinde imod industrien. Således bidrager valutakursen ikke længere til at forringe konkurrenceevnen, og opsvinget i Euroland er godt i gang. Væksten i Euroland halter dog fortsat bagefter i global sammenhæng.

Annonce

Fremgangen i den internationale økonomi er med til at sætte skub i den danske eksport. De seneste nationalregnskabstal for 2. kvartal i år bekræftede i hvert fald en meget kraftig vækst i eksporten, da denne steg med hele 5 pct. i forhold til 1. kvartal. Vi skal helt tilbage til højvækståret 2000 for at finde en tilsvarende fremgang i eksporten.

Annonce

Også afsætningsmulighederne på hjemmemarkedet er i øjeblikket gunstige for industrien. Således er privatforbruget steget med 3,6 pct. det seneste år i henhold til nationalregnskabstallene – godt hjulpet på vej af skatte- og afgiftslettelser.

Annonce

Kilde: Jern- og Maskinindustrien.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web04