ITH-Koncernens omsætning steg med 8,3% i første halvår mens resultatetforbedringen udgjorde 36,5 mio. kr. Resultatet for første halvår af 2003 var dog præget af omstrukturerings- og engangsomkostninger på 17 mio. kr.
For hele året forventer koncernen en omsætning på 650 mio. kr. og et ordinær resultat før skat på 0-5 mio. kr.
Der er realiseret resultatfremgang i alle koncernens selskaber.
Lillehedenhar realiseret en lidt lavere omsætning i første halvår men et markant bedre resultat som følge af omkostningsreduktioner og bedre produktivitet.
realiserede vækst i omsætningen på 6% og en resultatforbedring, der dog ikke levede op til budget og resultatet betragtes fortsat som ikke tilfredsstillende.
Outline Vinduerrealiserede en omsætning på niveau med sidste år. Selskabets eksport er mindre, medens hjemmemarkedet er i fremgang. Outline vinduer har realiseret et lidt bedre resultat end sidste år.
Høeg Hagen & Co.har realiseret en omsætningsvækst på ikke mindre end 45%. Høeg Hagen oplever stigende efterspørgsel efter trælast og et effektivt logistiksystem er med til at løfte omsætningen. Det forventes, at der kan gennemføres yderligere vækst i 2. halvår af 2004 og dermed også en betydelig resultatforbedring.
På dagen for afslutningen af første regnskabsår opstod der brand på Lilleheden i Hirtshals, hvor en betydelig del af selskabets produktionsapparat brændte. Produktionskapaciteten er derfor blevet øget på selskabets fabrik i Bredebro, ligesom der fortsat produceres halvfabrikata i Hirtshals, så kunder i Danmark ikke berøres. Skaden er omfattet af selskabets forsikring, og genopførelse af fabrikken i Hirtshals er igangsat. Fabrikken bliver genopbygget så der skabes en meget effektiv produktionsenhed lyder det fra ITH. Produktionen forventes påbegyndt i løbet af 1. halvår 2005.
Se hele fondsbørsmeddelelsen på