23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

2010 satte konkursrekord

I forhold til 2009 gik 13,3 % flere virksomheder konkurs i det forgangne år. Til gengæld er der også sket en stigning i tilvæksten af nye selskaber.
Annonce

Med 6.662 konkurser blev 2010 et rekordår for antallet af konkurser. Det viser en ny analyse fra kredit- og analysevirksomheden Experian.

13,3 % flere virksomheder måtte lukke ned i det forgangne år, og 2010 indtager dermed positionen som det år i konkursstatistikkens historie med allerflest konkurser.

Annonce
Værst i øst

Bornholm, Lolland-Falster og Hovedstaden tegner sig for de relativt største stigninger i antallet af konkursramte virksomheder.

Bornholm havde 27 konkurser (7 i 2009), Lolland-Falster oplevede 89 konkurser (54 i 2009), mens hele 2.963 virksomheder gik konkurs i Hovedstaden i 2010 (2.450 i 2009). For Hovedstadens vedkommende svarer det til en stigning på 20,9 %.

Annonce

Fyn, Nordjylland, Sydjylland og Færøerne har som de eneste områder oplevet fald i antallet af konkurser sammenlignet med 2009.

Forskelle mellem brancherne

Ser man på de forskellige erhvervsområder, viser det sig, at alle brancher kan notere en stigning i antallet af konkurser i 2010 i forhold til i 2009. Dog har brancherne "Transport" og "Fast ejendom" oplevet de mindste stigninger i antallet af konkurser.

Annonce

Derimod har mindre brancher som "Forsyningsvirksomhed mm." og "Råstofvinding" – sammen med brancher som "Sundhedsvæsen", "Kultur", "Forlystelser & Sport" samt "Pengeinstitutter & finansielle virksomheder" – oplevet de relativt største stigninger i antallet af konkurser siden 2009.

[b]Flere nye selskaber i 2010

Annonce

Et noget mere positivt budskab fra Experians konkursstatistik er, at der tilsvarende er sket en stigning i antallet af nye selskaber.

I alt er der etableret 19.116 nye selskaber i 2010, hvilket er 875 flere end i 2009. Dog skal man helt tilbage til år 2004 for at finde et år med færre nyetablerede selskaber.

Det er særligt udviklingen i Hovedstaden, på Bornholm og i Østjylland, der trækker tallet op.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|