23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

Dødsfald: Vestjysk branchemand i en menneskealder

Annonce

Eigil Støckler voksede op i Esbjerg som søn af en møbelhandler og var i hele sit arbejdsliv en del af møbelbranchen i byen.

Han er afgået ved døden, 86 år gammel, skriver regionalavisen JydskeVestkysten.

Karrieren startede som 12-årig, da han hjalp sin far, der drev Østend Møbler. Sammen med lillebroderen Vagn Støckler overtog han butikken, da generationsskiftet skulle ske.

Annonce

Sammen overtog brødrene en anden Esbjerg-butik, Hansen Møbelgade i 1966, men senere skilte Vagn Støckler sig ud for at drive sin egen møbelforretning.

Ved 50-årsalderen skulle Eigil Støckler vælge mellem at udvide eller sælge butikken, og han valgte at sælge.

Annonce

Eigil Støckler slap dog ikke møbelbranchen, men fortsatte som selvstændig og solgte møbler, han selv havde tegnet og sat i lokal produktion.

- Han værdsatte det gode håndværk, var en dygtig forretningsmand og var meget idérig. Han havde desuden let ved at skabe gode relationer, ganske enkelt fordi han var meget gæstfri og kunne tale med alle, høj som lav, skriver avisen i sine mindeord.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|