Beslutningen om at flytte produktionen skal ses i lyset af Nobias strategi om at samle sit produktionsapparat på færre og større enheder.
Koncernledelsen oplyser, at 75 ansatte vil blive afskediget på fabrikken i Älmhult, mens der til gengæld er planer om at ansætte 50 nye medarbejdere i Tidaholm:
- Siden forhandlingerne blev indledt i juni har vore ansatte arbejdet exceptionelt hårdt på at opretholde et højt leveringsniveau. Jeg vil benytte lejligheden til at takke dem på egne og kundernes vegne, siger Ingemar Tärnskär, der er President hos Myresjökök.
Det er planen, at en del af medarbejderne skal flytte med produktionen til Tidaholm. Den eksisterende salgs- og marketingorganisation i Älmhult er ikke berørt af beslutningen.