Overskuddet før skat blev på 80,8 millioner euro, hvilket var 36 procent lavere end det første kvartal af 2003 (126,2). Samtlige papir- og kartonsegmenter fremviste lavere overskud med den største nedgang for finpapir, skriver Skogland.
Omsætningen dalede med næsten 3 procent til 3017,9 millioner euro (3099,1). Det betød at øgede leveringsvolumen delvist opvejede de betydeligt lavere priser sammenlignet med det første kvartal i fjord. Resultatet per aktie efter skat var 0:06 euro (0:10)
I halvårsrapporten har markedsudsigterne forbedret sig. I en kommentar siger koncernchef Jukka Härmälä til Skogland:
- Forudsat at markedsforholdene fortsætter med de gode takter, bedømmes koncernens resultat til at kunne forbedres, men først i sidste halvdel af året.