23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Fibertex udvider i Malaysia

[i]Schouw & CO firmaet Fibertex oplyser nu, at man udvider produktionen i Malaysia, idet kapaciteten på den første produktionslinie allerede nu er udsolgt.[/i]
Annonce

I slutningen af 2003 igangsatte Fibertex en produktion i Malaysia af nonwovens. Kapaciteten på den første produktionslinie i Malaysia er imidlertid blevet udsolgt tidligere end forventet. Det skyldes dels en stærk stigning i forbruget af nonwovens i hygiejnesektoren, dels en overbevisende introduktion af produkterne fra Malaysia på både det regionale og det globale marked.

Annonce

På den baggrund er det blevet besluttet at udvide kapaciteten i Malaysia med yderligere en produktionslinie. Den nye produktionslinie, som får ca. 25% højere kapacitet end den eksisterende linie, vil repræsentere den nyeste teknologi og vil være den første af sin art i Sydøstasien.

Annonce

Produktionslinien vil blive placeret i tilknytning til den eksisterende linie i Nilai ca. 50 km syd for Kuala Lumpur, og den samlede investering forventes at blive på ca. 270 mio. kr.

Det forventes, at den nye produktionslinie vil være i drift medio 2005, og at den vil bidrage positivt til indtjeningen allerede fra 2006.

Annonce

- Det er vor vurdering, at Fibertex med denne investering etablerer en meget konkurrencedygtig

platform i Sydøstasien og dermed placerer sig effektivt i en af de hastigst voksende regioner i verden, skriver Schouw & Co i den udsendte fondsbørsmeddelelse.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|instance-web03