23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Inventar-firma har fordoblet omsætningen

Ny fabrik med til at udvide produktionen Midtjyllands Avis
Annonce

Boye Inventar ved Hammel i Midtjylland har i løbet af det seneste års tid fordoblet sin omsætning. Det skyldes ikke mindst, at produktionen er blevet udvidet til også at omfatte komponenter til byggebranchen, og at virksomheden derfor i foråret åbnede en ny fabrik i Fårvang.

Annonce

Det skriver Midtjyllands Avis.

- Vi hjælper byggebranchen med at minimere deres omkostninger ved at producere og levere delkomponenter, så de sparer tid ude på byggepladsen, forklarer direktør Mikael Boye til avisen.

Annonce

Tidligere satsede Boye Inventar udelukkende på messeudstyr og butiksindretning til inventarbranchen.

Den nye fabrik i Fårvang har p.t. fem medarbejdere, men ifølge direktøren er målet at udvide produktionsarealet yderligere.

Annonce

Mikael Boye overtog ledelsen af virksomheden i foråret 2016 efter sin far, Peter Boye, der stiftede Boye Inventar 40 år tidligere.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04