23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Savværkerne øger igen produktionen

I 2010 vil træindustrien igen opleve stigende produktionsvolumen. Tyskland ventes at øge mest.
Annonce

Siden 2007 er det de røde tal, der har præget regnskaberne i træindustrien, og den lave efterspørgsel har ført til omfattende produktionsnedskæringer i flere lande.

Sammenlignet med 2007-produktionen ventes Finland i 2009 at ende med en volumen, der er 40 % lavere, mens Østrig og Tyskland ligger henholdsvis 28 % og 23 % under 2007-niveau. De mindst omfattende nedskæringer er foretaget i Sverige og Rusland med henholdsvis 15 % og 17 %.

Annonce

Efter to år med mindsket produktion spår nye prognoser fra FN’s ECE Timber Committee imidlertid øget aktivitet i 2010. I Tyskland venter man en produktionsstigning på 1 mio. m³, svarende til 5 %, og også i Sverige ventes aktiviteten at stige med et par procentpoint.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Skogsland

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02