Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen har netop afholdt møde med parterne på arbejdsmarkedet til drøftelse af voksen- og efteruddannelse (VEU). Og der var bred enighed om, at systemet fungerer godt, selvom administrationen godt kan bruge et digitalt løft.
Nye tal viser, at mens det går dårligt med økonomien, så er udviklingen positiv inden for erhvervsrelevante kurser og uddannelser. Sidste år tog 20 procent eller 11.200 flere årselever en uddannelse, der giver et kompetenceløft. I første halvår i 2009 er aktiviteten steget med 27 procent, oplyser TIB.
- Vi oplever en stigende interesse, der matcher den generelle tendens. Det hænger blandt andet sammen med, at vores afdelinger gør en ekstra indsats for at få medlemmerne til at forbedre deres jobmuligheder, lyder det fra TIB-formand, Johnny Skovengaard.