23948sdkhjf

Åben debat om innovations-millioner

Vil du have indflydelse på fordelingen af 900 millioner kroner til forskning og udvikling? Sådan lyder invitationen fra Videnskabsministeriet vedrørende internetsiden bedreinnovation.dk. Den er led i en ny strategi, som skal forbedre dialogen omkring udvikling og brug af nye teknologier i erhvervslivet.
Stadig mere komplekse teknologier er en af grundene til, at færre og færre mindre og mellemstore virksomheder selv er i stand til at hente ny viden og nye teknologier ind.

De skal en ny strategi fra Rådet for Teknologi og Innovation nu lave om på . Rådet har sat fokus de såkaldte GTS-institutter, hvor virksomhederne har mulighed for at søge råd og vejledning. Den mulighed skal de kommende år gøres endnu mere attraktiv:

- I den nye strategi er der fokus på at få styrket GTS-institutternes forsknings- og udviklingskompetencer, så virksomhederne kan få endnu mere kvalificeret opbakning til deres innovationsaktiviteter, siger Lars Mikkelgaard-Jensen, der er formand for Rådet for Teknologi og Innovation.

Det første konkrete initiativ i strategien er allerede sat i værk i form af hjemmesiden BedreInnovation.dk, der skal styrke dialogen og åbenheden omkring udvikling og brug af ny teknologier.

Indtil 1. juli er siden åben for indlæg fra virksomheder, forskere, regioner, kommuner, organisationer og andre med interesse for innovation, teknologi, business og forskning. De indkomne forslag vil efterfølgende indgå som en del af grundlaget, når Rådet for Teknologi og Innovation og GTS-institutterne senere på året indgår resultatkontrakter om knap 900 mio. kroner.

Læs mere på www.bedreinnovation.dk

Kilde: Forsknings- & Innovationsstyrelsen

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078