I løbet af vinteren og de tidlige forårsmåneder har arbejdsfordeling været et hyppigt anvendt redskab i bestræbelserne på at bekæmpe krisen. Nu tyder det imidlertid på, at tendensen så småt er på retur.
I hvert fald er Dansk Industris overenskomstafdeling på det seneste blevet kontaktet af flere virksomheder, der har søgt rådgivning om, hvordan de bringer en igangsat arbejds-delingsordning til ophør:
- Ved årsskiftet havde vi godt 20 nye arbejdsfordelingssager om ugen. Det er taget en del af, og nogle virksomheder bringer nu en igangsat arbejdsfordeling til ophør, fordi de har fået flere opgaver. Samtidig er det ret få virksomheder, der søger om at forlænge deres arbejdsfordeling ud over de 13 uger, som den første arbejdsfordeling kan omfatte, siger chefkonsulent Jesper Madsen til Erhvervsbladet.
Arbejdsfordeling indebærer typisk, at en virksomhed beskæftiger den ansatte i en uge, hvorefter vedkommende den efterfølgende uge går hjemme på supplerende understøttelse. Efter 13 uger kan virksomheden søge om forlængelse, såfremt dette godkendes ved en aftale mellem ledelse og medarbejdere.