23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

Store ambitioner for Ikea-varehus i Odense

Omkring 1,1 mio. mennesker ventes årligt at lægge vejen forbi det nye Ikea-varhus i Odense, der har rejsegilde i morgen og ventet åbning til november.
Annonce

Tirsdag den 21. april er der rejsegilde på Ikeas nye varehus i Odense, der med sine 34.500 m2 bliver Danmarks største.

Varehuset åbner til november, og i løbet af det kommende halve år vil omkring 600 mennesker komme i sving på byggepladsen. 100 mand har allerede været i gang med at støbe fundamentet, rejse de ydre rammer og lægge tag på den 54.000 m2 store byggegrund.

Annonce

Ikea anslår, at omkring 50.000 fynboer hvert år tager turen til Ikea i Århus, men varehuset i Odense forventes at kunne tiltrække i omegnen af 1,1 mio. mennesker på årsbasis.

Annonce

De kommende kunder vil i den grad også få noget at se på. Når byggeriet står færdigt vil en mindre hær af Ikea-indrettere nemlig skabe boligmiljøer svarende til indretningen af omkring 80 lejligheder.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Fyens Amts Avis

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web04