23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Linak nedlægger 50 stillinger

Virksomheden - som blandt andet udvikler hæve-sænkeborde - nedjusterer med 30 % og siger farvel til omkring 50 ansatte.
Annonce

Sidste år nåede Linak et rekordhøjt overskud på 284,5 mio. kroner, men siden er udviklingen gået i en noget mere negativ retning for virksomheden, som blandt andet er kendt for sine Deskline-systemer til kontorarbejdspladser.

Ledelsen har således valgt at nedjustere forventningerne til årets overskud med 30 %, og i samme ombæring siger man farvel til 20 funktionærer, ni timelønnede samt cirka 20 ansatte i koncernens datterselskaber.

Annonce

- Vi har fulgt salgstallene tæt hver eneste måned siden november. Efter at have skåret, hvor vi kunne i budgetterne, ser vi ingen vej udenom at afskedige, udtaler Linaks personalechef Lars Nørgaard til JydskeVestkysten.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: JydskeVestkysten

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web01