23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Virksomheder mister designermøbler for tusindvis af kroner

Et møbelhus i Lem og en virksomhed i Fredericia mistede designermøbler for en samlet sum af minimum 250.000 kroner.
Annonce

Indbrudstyve gjorde natten mellem tirsdag og onsdag et stort indhug i udvalget af designermøbler hos Slots Møbler i Lem.

Ifølge Dagbladet Ringkøbing Skjern mistede møbelforretningen blandt andet Arne Jacobsens Ægget, Svanen, en topersoners Svanesofa, en PK22-stol og to Corona-stole. Det samlede tab er ikke opgjort, men ifølge politiet er der tale om mindst 100.000 kroner.

Annonce

Onsdag aften var det så en virksomhed i Fredericia, der måtte sige farvel til en stor mængde attraktive møbler. Ifølge Vejle Amts Folkeblad må tyvene have vidst, hvad de gik efter, for på mindre end et kvarter lykkedes det dem at slippe af sted med designermøbler for omkring 150.000 kroner.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Dagbladet Ringkøbing Skjern / Vejle Amts Folkeblad

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|