For nylig offentliggjorde møbelkæden Ikea, at man er langt fremme i planerne om at satse flere hundrede millioner på at etablere sig i Kroatien. Nu går kæden yderligere i offensiven og planlægger at etablere sig i alle russiske byer med flere end 500.000 indbyggere.
Dem er der over 40 af, og da Ikea i dag har 12 varehuse i Rusland, skal der altså bygges flere end 30 nye Ikea-huse:
- Rusland ser ikke ud til at lide under krisen i samme grad som mange andre lande, og om ti år vil det gå endnu bedre i Rusland, spår Ikea's landechef i Rusland, Per Kauffman.
Ikea har i dag godt 6.000 ansatte i Rusland, som fordeler sig på de 12 varehuse, to savværker og tre møbelfabrikker.
Også i Danmark fortsætter Ikea ekspansionen. I Aalborg er koncernen langt i planerne om at etablere et varehus i byens sydlige udkant, og i Odense er der onsdag første spadestik til en omfattende udvidelse, der skal forvandle landets mindste Ikea-afdeling til et varehus på 34.500 m2.