23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

To byggecentre samler sig nu ét sted

Tømmergaarden og Ceste Træ i Nykøbing Mors bor nu under samme tag
Annonce

To byggemarkeder i Nykøbing bor fra dags dato under samme tag hos Tømmergaarden på Soltoften.

Her er Ceste Træ flyttet ind som følge af fusionen med virkning fra årsskiftet mellem Tømmergaarden A/S og Ceste A/S, hvilket blandt andet betyder, at det nye selskab fremover får hovedsæde i Nykøbing og navn efter førstnævnte.

Annonce

- Selvom fusionen trådte i kraft 1. januar for hele kæden, træder fusionen i Nykøbing først i kraft fra i dag. Det skyldes blandt andet logistik, udkørsel af edb og kundeoverførsler. De vil ikke kunne mærke nogen forskel, siger Allan Søe, byggemarkedsleder hos Tømmergaarden.

Annonce

Men fusionen af de to lokale byggemarkeder betyder ikke kun logistiske udfordringer, men også goddag og farvel til kollegaer. Fremover består medarbejderstaben i Tømmergaarden i Nykøbing af cirka 70 medarbejdere. De siger farvel til to medarbejdere på deltid.

Annonce

- Der er 11 ansatte hos Ceste Træ. Deraf flytter de syv med, og derudover skal fire fra kontoret i Thisted fremover arbejde i Nykøbing, forklarer Allan Søe.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web01