23948sdkhjf

Industrien forventer sig mere af fremtiden

Spørger man industriens virksomheder om fremtiden er de den sidste måned blevet mere positive.
Det viser Danmarks Statistiks nye opgørelse.

Den sammensatte konjunkturindikator for industrien er steget til minus 1 i juni fra minus 8 i maj. Indikatoren er dermed brudt ud af det negative syn, som den har ligget i over de seneste ti måneder. Indikatoren hives op af produktionsforventningerne, mens ordrebeholdningerne og færdigvarelagre trækker ned, oplyser Danmarks Statistik.

For detailhandlen, som i forvejen lå mere positiv, er forventningsindekset faldet en smule fra 13 i juni mod 16 i maj og 7 i juni sidste år. Faldet i forhold til sidste måned skyldes især, at vurderingen af den faktiske og forventede omsætning falder.

For serviceerhverv er tallet uændret på 6 som i maj. Her har forventningerne ligge uændret i det positive område over længere tid.

Områder der skiller sig ud
Ser man på områder der skiller sig særligt ud, peger Danmarks Statistik på turismen, som ser positivt på udviklingen - om end mindre positivt end samme tid sidste år.

Indenfor industrien er det mellemproduktindustrien, f.eks. kemiske produkter, som er gået mest frem siden juni sidste år, mens fremstilling af varige forbrugsgoder, som f.eks. møbler, elektronik og legetøj, er gået mest tilbage.

I detailhandlen er det handel med fødevarer, drikke- og tobaksvarer, der er gået mest frem i forhold til juni sidste år fra 13 til 23, mens bilhandel inkl. engros handlen er gået tilbage fra 11 til 6, og bilværksteder er gået tilbage fra 9 til 2.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078