23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Dansk design indretter Canadas største kunstmuseum

Danske design-ikoner som Arne Jacobsen, Poul Henningsen og Piet Hein kommer til at indtage en fremtrædende position, når Art Gallery of Ontario i Toronto om en lille måned genåbner for publikum.

I løbet af 2009 forventes cirka 800.000 gæster at lægge vejen forbi Art Gallery of Ontario i Toronto, og de mange mennesker får muligheden for at studere dansk design på nærmeste hold.

Toronto-museet - der er Canadas største af sin art - genåbner for publikum i midten af november, og i den anledning har en række danske virksomheder fået æren af at stå for indretningen.

Blåstempling af dansk design

Museets ansvarlige arkitekt - Frank Gehry - er blevet så begejstret for dansk design, at det nu er danske kreationer, der pryder museets restaurant, cafeer, gallerier og ikke mindst designshoppen. Gehry er blandt andet kendt for Guggenheim-museet i Bilbao og Walt Disney Concert Hall i Los Angeles.

- Dansk designs fornemme placering på Art Gallery of Ontario udgør et markant og permanent fingeraftryk for Danmark i Canada. Når danskdesign er udstillet på Canadas største kunstmuseum, betyder det en blåstempling af dansk design, kreativitet og håndværksmæssigkvalitet, siger direktør hos Dansk Design Center - Christian Scherfig - til Børsen.

Det er primært hæderkronede designere som Arne Jacobsen, Poul Henningsen, Piet Hein og Georg Jensen, som står bag de udvalgte kreationer, men der er også blevet plads til værker fra en række unge designere som eksempelvis Rikke Jakobsen.

Kilde: Børsen

BREAKING
{{ article.headline }}
0.052|