23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Højt at flyve, dybt at falde

Duba B8 blev først udnævnt som én af otte prækvalificerede udbydere af kontormøbler til Statens Indkøbssekretariat, men det var en fejl, og virksomheden blev derfor fjernet igen.
Annonce

Ved årets udgang udløber aftalen om statens indkøb af kontormøbler, hvorfor en ny udbudsrunde blev igangsat midt i august.

Ifølge Børsen offentliggjorde Økonomistyrelsen via sin hjemmeside otte prækvalificerede udbydere til én af de tre eftertragtede kontrakter.

Annonce

Blandt de otte var kontormøbelproducent Duba B8 A/S, men efter en opdatering var Duba pludselig fjernet og erstattet af Paustian. Økonomistyrelsen oplyser til Børsen, "at der er tale om en uheldig fejl".

Annonce

Midt i december afgøres det, hvilke tre virksomheder der løber afsted med de eftertragtede aftaler, som bliver af 2 års varighed.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Børsen

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.111|instance-web03