23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Historisk aftale til danske skovejere

Dansk Skovforening har indgået en samarbejdsaftale med træindustrikoncernen Södra. De danske skovejere bliver dermed de første ikke-svenske medejere i Södra.
Annonce

Dansk Skovforening oplyser, at betingelserne for en samarbejdsaftale med den svenske træindustrikoncern, Södra, nu endeligt er faldet på plads.

Aftalen medfører flere fordele for de danske skovejere, som nu tilbydes medlemskab af Södra på linje med de svenske skovejere. Det sker via et dansk andelsselskab med navnet Skovejernes Udviklingsselskab (SEUS), og medlemmerne af SEUS vil blandt andet få mulighed for at sælge træ på samme vilkår som Södras svenske medlemmer:

Annonce

- I praksis vil Södra først og fremmest tilbyde at købe udtyndingstræ fra danske nåleskove. Dansk Skovforening anser det for et stort fremskridt at danske skovejere nu kan tilbydes en sikker og attraktiv afsætning for dette produkt - og blive medejere af en forarbejdningsindustri med stor betydning for afsætningen af dansk træ, skriver Dansk Skovforening på sin hjemmeside.

Annonce

Det slås samtidig fast, at aftalen ikke kommer til at påvirke Skovforeningens uafhængighed og politiske arbejde i Danmark og Europa.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Dansk Skovforening

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|