23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Savværker i stærk modvind

Fyldte lagre og lav byggeaktivitet harmonerer dårligt, og de svenske savværker kan derfor se frem mod svære tider.
Annonce

Sidste års jubelår er afløst af røde tal på bundlinjen i den svenske træindustri. Setra, som er landets største koncern i industrien, vekslede i årets andet kvartal et overskud fra i fjor på 312 mio. til et minus på 97 mio. SEK., og det er blot ét af eksemplerne.

Annonce

Den største synder er byggeriets afmatning i såvel Europa som USA. For Europa lyder prognoserne ifølge Euroconstruct på en omsætningsnedgang i omegnen af 0,3 % for 2008. Det lyder umiddelbart ikke af alverden, men tallet skal ses i relation til, at der i 2006 og 2007 var stigninger på henholdsvis 3,6 og 2,7 %. Selve nybyggeriet forventes at falde med 8 % i Europa i 2008.

Annonce

Ifølge Skogsland har udviklingen i byggeriet medført en lagerøgning hos de svenske savværker på op til 75 %, og det presser priserne i bund - flere steder med reduktioner på op til 20 %.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Skogsland

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|