23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Jyske gulve vinder frem i Sverige

Hørning oplever stor interesse for især fiskebensparket.
Annonce

Hørning Parket har haft stor glæde af at deltage på Nordbygg-messen i Stockholm, og det har ført til, at den østjyske gulvproducent har fået et gennembrud i Sverige.

Det

skriver branchemediet Magasinet Gulv.

Firmaet har især oplevet en stor svensk interesse for det klassiske fiskebensparket.

Annonce

- En af de nyheder, som der har været rigtig stor interesse for, er vores massive fiskebensparketgulv Chevron, og det skyldes nok to ting. For det første er der hos svenskerne en stor bevidsthed omkring bæredygtighed og miljø – og dermed også holdbarheden af de løsninger, man vælger. Og når man vælger et massivt trægulv, er holdbarheden ret lang, fordi der går temmelig lang tid, før det skal udskiftes, fordi de kan slibes nogle gange, siger nordisk distriktschef, Thomas Ingemar Lund til Magasinet Gulve.

Annonce

Hørning er blevet optaget i det svenske miljømærke Sundahus. Det er en forudsætning for at blive leverandør til blandt andre en del af de svenske kommuner.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03