23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Carl Hansen & Søn taber på lav dollarkurs

Møbelvirksomheden Carl Hansen & Søn tabte i 2007 mange penge på den lave dollarkurs. Det samlede valutatab på dollars og japanske yen udgør 3,3 mio. kr., der ville have pyntet på bundlinien, erkender direktør og ejer Knud Erik Hansen, selvom 2007 overordnet set var et godt år.
Annonce

Carl Hansen & Søn tabte i alt 3,3 mio. kr. på dollars og japanske yen i 2007. De penge ville have pyntet på bundlinien erkender direktør og ejer Knud Erik Hansen. Ikke desto mindre betegner han 2007 som et rigtig godt år.

Årsagen til det store tab blandt andet i USA er, at virksomhedens salgsselskab kører med faste priser i et helt år, og derfor har man først kunnet justere priserne pr. 1. januar 2008. Derudover var flytningen af virksomhedens Tranekærafdeling en bekostelig affære på produktionssiden – det kostede Carl Hansen hele to måneder.

Annonce

Udover vanskelighederne med flytning og valutakurserne var 2007 et gdt år, hvor Wegnerstolene gik som varmt brød – ikke mindst på det amerikanske og japanske marked.

Annonce

Virksomhedens bruttoresultat voksede i 2007 med 14%, og resultatet før skat blev på 2,1 mio. kr., mens egenkapitalen røg i plus efter år i minus. Knud Erik Hansen ser derfor positivt på regnskabsåret 2008.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Fyens Stiftstidende

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02