Peters Trævarer er en lille enmandsvirksomhed, der producerer sprosser, bordben, stoleben, sengeben og balüstre i større serier, typisk til møbelfabrikanter. Virksomheden har til huse på hjemmeadressen, der nu er blevet hærget af brand.
Hverken redningsfolk, indehaveren Peter Jeppesen eller politiet har nogen bud på, hvorledes branden er opstået.
AnnonceDe tre længer, hvor virksomheden har til huse, stod dog ikke til at redde, selvom om brandfolkene kæmpede længe med flammerne.
Annonce- Alle tre længer var overtændt under taget, da vi kom, så det vi kunne gøre, var at slukke ilden og redde stuehuset. Det var jo også væsentligt nok, siger indsatsleder Michael Holm Pedersen.
AnnoncePeters Trævarer er en lille håndværksvirksomhed med speciale i snedkerarbejde og trædrejning.
Annonce Annonce