23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Kopimøbler kan koste antikvitetshandlere dyrt

Det stigende antal af kopimøbler, der findes på det danske marked, har store konsekvenser for antikvitetshandlere og auktionshuse. Det kan koste dyrt at blive grebet i handle med kopimøbler.
Annonce

Kopimøblerne har invaderet det danske marked. Og det er ikke kun producenterne af originalerne, der rammes hårdt. Antikvitetshandlere og auktionshuse risikerer at komme i klemme, hvis et kopimøbel skulle dukke op i deres sortiment.

- Det er klart ulovligt at sælge eller sprede varer, der er omfattet af den danske ophavsret,fastslår Johan Løje, partner i advokatfirmaet Sandel, Løje og Wallberg, der har specialiseret sig i brud på ophavsretten.

Annonce

Det kan være svært at skelne en original fra en kopi – ikke mindst hvis møblet er af ældre dato og godt brugt. Ikke desto mindre vil antikvitetshandlerne og auktionshusene bliver straffet, hvis der skulle forekomme handel med kopimøbler.

Annonce

Johan Løje forudser, at man fremover også vil gå efter privatpersoner, og derigennem få ram på eventuelle forhandlere af kopimøblerne.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Jyllandsposten

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|