23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Danske virksomheder får en fod indenfor

For første gang nogen sinde er det lykkedes for en delegation af danske virksomheder at udstille på designmessen i Milano, der foregår fra den 16. til den 21. april. Carl Hansen & Søn Møbelfabrik er for første gang med helt i front.

Efter års forhandlinger deltager otte danske designvirksomheder omsider på den eftertragtede designmesse i Milano. Det foregår under titlen Pure Creation – Design from Denmark.

Én af de danske virksomheder, der er med helt fremme, er Carl Hansen & Søn Møbelfabrik. Virksomheden, der har 100 års jubilæum i år, har tidligere udstillet hos forskellige forhandlere rundt om i byen under messeugen.

- Det er uden tvivl verdens største showcase for møbler, og vi har forsøgt at få en stand i en del år. Selvom vores plads er begrænset, ved vi, at de besøgende er mange og meget internationale. Derfor har vores datterselskaber i Asien og Nordamerika også vist en stor interesse, siger Thomas Vagner, direktør for Salg og Marketing i Carl Hansen & Søn.

Selvom det ikke er alle danske designvirksomheder, der er med på den danske stand, rejser flere virksomheder til Milano og udstiller. De tre virksomheder Softline, 2B International og Dan-Form er selvstændigt med på messen, mens 15 virksomheder udstiller uden for messen i bydelen Zona Tortona i Milano.

Kilde: Dagbladet Børsen

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094