23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

B6 Gruppen i nyt internationalt samarbejde

B6 Gruppen A/S i Sæby indgår et strategisk samarbejde med amerikanske Leggett & Platt (L&P) om udviklingen af løsninger inden for fiberbaserede produkter til møbelpolstring.
Annonce

En af Europas førende producenter af møbelpuder B6 Gruppen i Sæby har netop indledt et samarbejde med amerikanske Legett & Platt (L&P) om løsninger inden for fiberbaserede produkter til møbelpolstring.

Adm. direktør hos B6 Gruppen Brian Stenbro siger om bevæggrundene for det nye partnerskab:

Annonce

- Udviklingsprojekter er som bekendt ofte dyre. For ikke at miste momentum i vores udviklingsarbejde har vi valgt at indgå partnerskab med L&P, der kan understøtte B6 Gruppen i bestræbelserne på hurtigst muligt at nå frem til et salgbart produkt, siger Brian Stenbro, der har indgået aftale om levering af førstegenerations fiberprodukter til kunder i Skandinavien.

Annonce

B6 Gruppen forventer med samarbejdet om andengenerationsprodukter at kunne producere til møbelproducenter og transportsektoren.

I dag er B6 Gruppen en af Europas førende producenter af møbelpuder. B6 Gruppen beskæftiger omkring 60 medarbejdere.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Dagbladet Børsen

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web02