23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Designermøbler bag lås og slå

Hos netauktion-virksomheden Lauritz.com er man blevet klog af skade. Siden åbningen af virksomheden i 2002 har den været plaget af indbrud. Derfor er designermøblerne nu forsvarligt gemt bag et rullegitter af stål.

Siden Lauritz.com’s åbning i 2002 har virksomheden i Egå været plaget af indbrud. Den daglige leder af Lauritz.com’s afdeling i Århus Torben Pedersen fortæller, at det drejer sig om en 8-10 indbrud.

Derfor har man installeret et rullegitter af stål, der efter lukketid skal holde tyvene for døren. Så nu forlader designermøblerne kun forretningen på legal vis.

Men som køber skal man være lige så forsigtig som sælger. Torben Pedersen beretter om et kriminelt netværk, der har sat tyverier af de dyre møbler i system.

Kilde: Jyllandsposten

BREAKING
{{ article.headline }}
0.08