23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Ny lyshærdende behandlingsmetode fra Tikkurila

Tikkurila, som er ansvarlig for Kemira's farve og lak foretagende, har i samarbejde med Phoseon Technology udviklet en ny ultraviolet lys-hærdende behandlingsmetode UVITEC® 2D til brug ved to-dimensionelle genstande såsom parket gulve, døre og andre møbelkomponenter udført i træ eller træbaserede materialer.

Tikkurila og Phoseon Technology har udviklet en ny ultraviolet lys-hærdende behandlingsmetode UVITEC® 2D til brug ved to-dimensionelle genstande såsom parket gulve, døre og andre møbelkomponenter udført i træ eller træbaserede materialer.





Den nye metode er også egnet til plastmaterialer såsom PVC gulve og plastpaneler. Med den nye metode er det muligt at erstatte traditionel UV-hærdende komponenter i farve/lak linier.





Metoden omfatter de UV-hærdende produkter LUMINOL og UVINOL samt en Semiconductor Light Matrix (SLM) UV LED lyskilde fra Phoseon Technology.





De primære fordele ved denne metode er:

• Meget lang levetid for UV LED lyskilder (typisk >10,000 timer)



• Meget lavt energiforbrug (5–6kW/lyskilde)



• UV lyskilder kan tændes og slukkes selv for få sekunder



• Dybdehærdende overfladebehandling, også ved pigmenterede produkter



• Hærdeprocessen i inaktiv atmosfære forbedrer betydeligt overfladens resistens



• Innovative low-flow inerte systemer behøver kun komprimeret luftindtag



• Velegnet til alle materialer af træ og varmefølsomme plastmaterialer



• Vandkølet UV lyskilder – ikke nødvendigt med ventilation



• En reduktion i UV styrke i hele UV lampens levetid



• Ingen ozondannelse under UV hærdeprocessen.





Der er tale om en anelse større investering i de nye komponenter sammenlignet med de traditionelle UV hærdende komponenter, der er tilgængelige på markedet i dag. Ved en længere levetid for UV lyskilden vil det reducerede energiforbrug mm. dog betyde en besparelse som udligner differencen i forhold til de traditionelle UV hærdende metoder der er tilgængelige på markedet.





Den nye UVITEC 2D komponent leveres af Tikkurila Coatings i samarbejde med partnere og lak og maling leveres af Tikkurila Coatings.





Metoden lanceres og fremvises den 13 november 2007 på udstillingen RadTech Europe Conference & Exhibition i Wien i Østrig. Den første test af systemet hos en kunde finder sted i starten af 2008.





Tikkurila Coatings profil på Wood Supply

Kilde: Tikkurila Coatings - www.tikurila.com

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078