23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Produktdesign har størst omsætning

Designbranchens omsætning steg sidste år med 18% – fra 3,3 mia. kr. i 2005 til 3,9 mia. kr. i 2006. Omsætningen i branchen har været stigende siden 2001.
Annonce

Designbranchen består overordnet af tre typer virksomheder: virksomheder, der arbejder med at indrette bygninger og rum, virksomheder, der beskæftiger sig med formgivning og industrielt design, og virksomheder, der arbejder med kommunikati-onsdesign og grafisk design.

Annonce

Den største omsætning i designbranchen stammer fra produktdesign, hvor designere f.eks. giver form eller farve til brugsting. Med en omsætning på 1,2 mia. kr. i 2006 udgjorde denne serviceydelse 31% af den samlede omsætning i designbranchen. Indretningsdesign er den næstvigtigste serviceydelse med en andel på 30% af branchens omsætning.

Annonce

Designbranchen havde i 2006 en eksport af serviceydelser på 843 mio. kr., svarende til 21% af den samlede omsætning. Den største eksport findes inden for indretningsdesign, hvor 53% af branchens samlede eksport stammer fra.

Annonce

Branchens største kundegruppe er den private sektor. Målt på omsætning tegner den sig for 96% af omsætningen. 77% af omsætningen stammer fra virksomheder, og 19% er fra organisationer og privatpersoner. Den offentlige sektor tegner sig for de resterende 4% af omsætningen.

Annonce
Annonce

Kilde: Danmarks Statistik - www.dst.dk

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|