23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

Nyt høvleri og stærkt resultat fra Bergs

Bergs Timber har åbnet for ny produktionslinje på savværket i Mörlunda samtidig med at koncernen kan fremvise en kraftig resultatforbedring efter de første ni måneder af regnskabsåret 2006/2007.
Annonce

Bergs Timbers savværk i Mörlunda har lige åbnet en helt ny produktionslinje, der blandt andet indeholder en højhastighedshøvl af mærket WACO Hydromat 5000 og en kløver af mærket WACO BKW-TWIN 120.

Den nye linje skal fordoble produktionen af høvlede færdigvarer.

Annonce

Samtidig med åbning af den nye produktionslinje kan Bergs Timber fremvise en væsentlig resultatforbedring for de første ni måneder af regnskabsåret 2006/2007. Driftsresultatet blev på 108,4 mio. sek., hvilket er en stigning på 19,9% fra året før.

Annonce

Årsagen til fremgangen beror hovedsageligt på de stigende priser på savede trævarer og øget produktion. Sammenlignet med 2005/2006 er produktionen øget med 7%.

Annonce

Bergs Timber regner med en fortsat vækst på markedet for savede trævarer, men afstår fra at komme med nogen præcis prognose for 2006/2007-resultatet.

Annonce
Annonce

Kilde: Bergs Timber

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03