23948sdkhjf
Annonce

ITAB køber leverandør af apoteksindretning

ITAB Shop Concept har truffet en aftale om opkøb af det svenske foretagende Sintek Holding AB, der er leverandør af specialmøbler til indretningen af apoteker.
ITAB Shop Concept med hovedsæde i Jönköping har opkøbt Sintek Holding AB, der er den førende svenske leverandør af specialmøbler til apotekter. Sintek Holding har årelang erfaring med produkt- og konceptudvikling til apoteksbranchen.

Sintek, med en årsomsætning på 50 mio. sek., placeres sammen med ITABs øvrige virksomheder og skal være med til at styrke ITAB’s position på markedet.

ITAB leverer komplette butiksindretninger til dagligvare- og fagbutikker. Virksomheden både designer, udvikler, producerer og sælger egne produkter. Omsætningen for ITAB Shop Concept er på omkring 2,2 mia. sek. om året.

Kilde: ITAB Shop Concept

Kommenter artiklen
Annonce
Udvalgte artikler

    Nyhedsbreve

    Send til en kollega

    0.447