23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Svensk møbelindustri øger eksporten

Første kvartal af 2007 blev det bedste nogensinde for svensk møbelindustri. Eksporten øgedes med 10% til 3,8 mia. sek.

Svenskerne fortsætter deres storindkøb af møbler, men det er på eksporten, de store udsving findes, skriver Woodnet.

- Svensk møbelindustri har indhentet tabet fra 90’erne og fordoblet såvel produktion som eksport over en tiårs periode. Det er især de store virksomheder, der gennem strategisk og systematisk arbejde har formået at vinde store markedsandele uden for Sverige, siger Katarina Lagerbjelke, chef for Möbler- & Boende i TMF.

Eksporten er steget inden for stort set alle segmenter, men det er kontormøbel-segmentet, der står for den største stigning.

Sveriges vigtigste eksportmarkeder er de andre nordiske lande samt England, Frankrig og Tyskland.

- Tyskland er efterhånden blevet et vigtigt marked. Vi har en lang tradition for at sælge møbler til tyskerne, og nu begynder de heldigvis at komme sig efter nogle svære år, siger Katarina Lagerbjelke.

Også importen er øget i første kvartal og dette med den største stigning i importen fra Kina. Samlet set er handelsbalancen positiv med et overksud på 200 mio. kr.

I 2006 producerede svenskerne møbler til en samlet værdi af 22 mia. sek., og heraf stod eksporten for 14 mia. sek.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.057|instance-web02