23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Ny produktionshal på 5.500 m2

STM Vinduer indviede i går en ny produktionshal på 5.500 m2, hvilket skal ses som symbol på den rivende udvikling virksomheden er inde i.

Den nye produktionshal på 5.500 m2, STM Vinduer indviede i går, er den anden i rækken af nye produktionshaller, der er blevet taget i brug i virksomheden indenfor blot tre år. Den nye hal kommer som en naturlig følge af virksomhedens satsning på træ-alu-produkter.

Direktør og ejer Henning Eriksen skabte med sin satsning på træ-alu-segmentet overskud i 2006 efter år med underskud.

Med den nye hal etableres tre parallelle produktionslinjer med henholdsvis træ, træ-alu og hårdttræsprodukter. Produktionskapaciteten er efter indvielsen af den nye hal i overskud, så virksomheden kan vokse og efterkomme markedets krav.

Den nye hal skal ikke blot udvide produktionskapaciteten men også samle tropperne. Virksomhedens montageafdeling, der hidtil har ligget i Rudkøbing, indlemmes nu i fabrikken i Simmerbølle.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web03