Den 1. maj overtog Thorlund Skou A/S produktionsfaciliteterne fra Collstrop Brande A/S og har med overtagelsen af naboejendommen fordoblet sit logstikcenter. Virksomheden er nu på plads og råder nu over produktionskapacitet til 40.000 m³ trælast
- Det har været tre hårde måneder med at bringe faciliteterne i det gamle Collstrop Brande up to date. Investeringen beløber sig totalt til 20 mio. kr. inklusiv produktion og lager – uden at vi har fraveget vores mål om at være selvfinansierende, fortæller Henrik Magnus Skou, direktør og medejer i den hastigt voksende virksomhed.
Thorlund Skou A/S offentliggjorde tidligere på året et 2013-resultat på 7 mio. kr., og virksomheden har på få år formået at etablere sig som en seriøs aktør på markedet for distribution af trælast. Ifølge Henrik Magnus Skou skal investeringen i yderligere logistikfaciliteter ses i lyset af en vision om at etablere Danmarks mest effektive ’træcenter’.
- Vi råder nu over 10.000 m² bygninger til lager og produktion og 20.000 m² befæstede arealer, samt i alt 70.000 m² grund i Brande, der ligger perfekt på rampen til motorvejen. Kunderne kommer allerede og afhenter de trælastordrer, de har købt på internettet, fortæller han.