23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

400 Softline-møbler til Grand Prix

Møbelproducenten tegnede kontrakt med DR til det danske Melodi Grand Prix i Herning, men aftalen om leverancer fortsætter nu til den store europæiske finale.
Annonce

Når den internationale sangkonkurrence Eurovision Song Contest afvikles på Refshaleøen i København i næste uge, kan deltagerne se frem til at slænge sig i møbler fra Maribo-producenten Softline. Softline kan desuden se frem til at få sine møbler eksponeret for cirka 170 millioner tv-seere. Det skriver Lolland-Falsters FolkeTidende.

Annonce

- Vi er selvfølgelig meget stolte over, at man har valgt vores designmøbler til det store tv-show. Det er også en stor opgave for os. Der skal bruges 400 møbler både foran scenen, til journalisterne i presserummet og i VIP-området. Vi har hentet en stor del af møblerne direkte fra den store internationale møbelmesse i Milano, hvor vi udstillede i begyndelsen af april, fortæller Finn H. Sørensen, direktør i Softline A/ S, til avisen.

Annonce

Han håber de tre finaleshows i Købehavn bliver god markedsføring for Softline og at det kan vække udenlandsk interesse for virksomhedens møbler.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|instance-web01