Som en hyldest til 100-års jubilarerne Børge Mogensen og Hans Wegner vil de danske arkitekt- og designskoler udstille genfortolkninger af møbelklassikere fra de to mestre under den kommende Salone Internazionale del Mobile, der afholdes i dagene 8.-13. april.
Som optakt vil Kunstakademiets Arkitektskole og Designskole (KAKD) invitere branchen indenfor til et kig ned i ’maskinrummet’ i udviklingen af nye møbelprototyper.
Den fælles promovering af de danske talenter og studerende sker under navnet ’Danish’, mens temaet for KAKD’s projektet er '
', hvor pindestolen kombineres med polstringsteknik.
- De studerende har studeret forskellige pindestolstyper gennem analyse, brug og opmåling for efterfølgende at hente inspiration og detaljer derfra og samle dem til en nyskabende meningsfuld helhed, præcis som man ser det i mange af Mogensens og Wegners værker. Projektet har lagt vægt på at give nutidige eksperimenterende bud på stole, som vil udfordre opfattelsen af form, funktion, produktionsmuligheder og materialebrug, bæredygtighedsprincipper og forbrugsmønstre, oplyser KAKD.
Studerende fra Arkitektskolens studieafdeling for arkitektur, design og industriel form og studerende fra Designskolens speciale Møbel- og Rumdesign udstiller sammen deres møbeleksperimenter fra et intenst projektforløb på KADK.
Projektet er støttet af Henny & Johan Richters Fond, Kvadrat og Innovationsnetværket Livsstil - Bolig & Beklædning.
Open Studio på KADK finder sted den 13. marts klokken 15.30-17.00 i Auditorium D3. Tilmelding til Mathilde Aggebo, magg@kadk.dk