Obel-P Automation har fået ny topchef. Efter flere årtier i Herning-virksomheden overlader Ivan Madsen direktørposten til Michael Bonnichsen.
Madsen har været en del af Obel-P siden 1987 og har gennem årene spillet en central rolle i den daglige drift – herunder de seneste mange år som virksomhedens øverste leder.
Det skriver Herning Folkeblad.
Obel-P Automation udvikler og producerer maskiner og automationsløsninger til træindustrien og leverer kundetilpassede anlæg til blandt andet håndtering, forarbejdning og produktionsautomatisering.
Ivan Madsen fortsætter nu som salgsdirektør.
- Det har været en lang rejse med massere af udfordringer, massere af situationer og massere af gode ting at arbejde med, og det er jo derfor, at man er blevet her, siger Ivan Madsen til det lokale medie.
Michel Bonnichsen, der er ny direktør, blev en del af virksomheden i 2013. Det var samme år, Obel-P var tæt på konkurs. Duoen formåede gradvist at vende udviklingen og genopbygge organisationen.
Siden da har de to ledere kørt et tæt parløb, og i november blev rollefordelingen formelt ændret, så Michel Bonnichsen nu indtager direktørposten.