TCM Group, der er Skandinaviens tredjestørste producent af køkkener, har i tredje kvartal leveret et resultat på linje med forventningerne og en samlet omsætningsvækst på 4 procent til 289 mio. kr.
Væksten blev drevet af fremgang i både B2B- og B2C-segmenterne, mens ordreindgangen steg markant i løbet af kvartalet. Selskabet nedpræciserede dog forventningerne til hele året.
Driftsresultatet var stort set uændret i forhold til samme periode sidste år på 16,6 millioner kroner.
”Driftsomkostningerne steg i kvartalet hovedsageligt som følge af opkøbet af detailbutikker tidligere på året, hvilket oversteg det ekstra bruttobidrag fra disse aktiviteter. De opkøbte detailbutikker vil blive videresolgt, så snart vi har fundet egnede nye franchisetagere til at drive dem, og dermed bør stigningen i driftsomkostningerne være af midlertidig karakter", skriver selskabet i en meddelelse tirsdag morgen.
Lavere forventninger
På baggrund af årets første ni måneder indsnævrer TCM Group sine forventninger til helåret 2025. Selskabet forventer nu en omsætning på 1.260-1.280 mio. kr. og et justeret driftsresultat på 93-100 mio. kr.
Tidligere ventede TCM Group en omsætning i intervallet 1250-1300 mio. kr. og et justeret driftsresultat, EBIT, på 90-110 mio. kr.
Derudover overtager TCM Group fuldt ejerskab af Celebert 25. november. Overtagelsen vurderes kun at have en ubetydelig effekt på årets resultat.
TCM Group
- Skandinaviens tredjestørste producent af køkkener, badeværelses- og opbevaringsmøbler.
- Rummer de fire brands: Svane Køkkenet, Tvis Køkken, Nettoline og Aubo.
- Varerne sælges gennem omkring 220 forhandlere i Danmark og resten af Skandinavien.
- TCM Group sælger desuden køkkener som private label gennem byggemarkedskæder i Danmark og uafhængige køkkenforretninger i Norge.
- Har netop overtaget det fulde ejerskab af onlineforretningen Celebert
TCM Group
