Arbejdet med at indbringe midler til konkursboet i det tidligere designhus Paustian fortsætter.
I sidste uge blev en række møbler solgt på auktion for 900.000 kroner hos Bruun Rasmussen.
Det skriver DetailWatch, som har snakket med kurator Anders Bendtsen fra Lind Advokatfirma. Han oplyser, at resultatet var bedre end forventet.
- Hammerslaget endte rigtig højt i forhold til, hvad vi havde turdet håbe på, siger Anders Bendtsen til mediet.
Krav fra leverandører
Paustian gik konkurs i august med en samlet gæld på 37,5 mio. kr., hvoraf langt størstedelen er simple krav fra leverandører.
Konkursboets aktiver er tidligere opgjort til 3,6 mio. kr., men der arbejdes fortsat på at realisere yderligere værdier gennem salg af lager og brand.
De næste to auktionsrunder varetages af auktionshuset Dab, som har modtaget 900 paller med møbler til klargøring.
Ifølge afdelingsleder Christian Poulstrup forventes der løbende auktioner det kommende halve år, hvor blandt andet designmøbler fra Hay og Eames sættes til salg. Målet er en samlet udsalgspris på over 200.000 kroner for de første 350 lods.