23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Montana satser på japansk gennembrud: Samler sig i kvarter med danske ikoner

Den fynske møbelproducent ser Asien og særligt Japan som et lovende vækstmarked. Det er med inspiration fra danske designbrands, som har opnået succes i landet 

Montana Furniture skruer op for de internationale ambitioner med særligt fokus på Asien. 

Det kan endda skærpes ind til to lande: Japan og Sydkorea. 

Virksomheden, der er kendt for sit modulære reolsystem og stærke farveunivers, har netop åbnet eget showroom i Tokyo og etableret en butik i Seoul, der udelukkende sælger Montana. 

De asiatiske lande er medvirkende til, at Montana har formået at fordoble indtjeningen i det regnskab, der netop er offentliggjort for 2024/25. 

- Vi har fået godt fat i Japan og Sydkorea, siger Joakim Lassen, der er adm. direktør i Montana Furniture, til Wood Supply. 

I Japan er der også blevet etableret en salgsorganisation, og det kommer af en stærk tro på dette marked.

MONTANA FURNITURE A/S
Regnskabsår 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22
Valuta mio. DKK mio. DKK mio. DKK mio. DKK
Bruttofortjeneste 135,8 122,8 123,9 145,0
Resultat af primær drift 19,1 9,1 8,5 31,5
Årets resultat 13,7 6,9 8,1 20,8
Egenkapital 141,7 146,5 140,4 133,6
Antal ansatte 156 162 173 181
Kilde: CVR

Rigtigt tidspunkt

Joakim Lassen har noteret sig, at andre danske designbrands har formået at komme ind over dørtærsklen i de japanske stuer - og gennem svingdøren på hotellerne. 

- Vi er sikre på, at vi også kan få succes. Vi har haft et fornuftigt salg i Japan i flere år gennem en agent, men vi vurderede nu, at det var det rigtige tidspunkt at etablere os med showroom og et salgsteam, siger han. 

Carl Hansen & Søn, Fritz Hansen og Louis Poulsen er nogle af de danske producenter, der har haft succes hos de japanske forbrugere. 

- Vi laver ikke det samme, men vi ligner hinanden på mange områder. Kunder, der kan lide Carl Hansen eller Fritz Hansen, kan ofte også lide Montana. Vi har det samme ægte, minimalistiske designsprog, men samtidig et ekstra lag i form af farverne, siger Joakim Lassen. 

Danskerkvarter i Tokyo 

Den årvågne Wood Supply-læser vil måske huske, at Fredericia Furniture netop har annonceret en åbning af et showroom i Tokyo. Det er for at imødekomme en stigende efterspørgsel efter det nordiske design. 

De to danske møbelproducenter kommer faktisk til at være naboer. 

- Jeg blev gjort opmærksom på, der var ledigt ved siden af, så vi kommer til at ligge dør om dør med Fredericia. I samme kvarter, hvor Fritz Hansen og Carl Hansen også ligger. 

Er det Tokyos svar på Bredgade i København?

- Haha, det ved jeg ikke. Tokyo er en del større, så der er måske fem minutters afstand. Men det er samme kvarter, hvor mange europæiske møbelbrands holder til. Det er et godt sted, fordi arkitekter og andre designinteresserede kan besøge mange på én gang.

Desuden åbnede Montana en monostore i sydkoreanske Seoul sidste måned. Den er på omkring 250 kvm og blev åbnet af en ekstern partner.

Bliver større i London

USA spiller derimod en mindre rolle. Her nøjes Montana foreløbig med et tæt samarbejde med udvalgte forhandlere, blandt andet i New York.

- Vi kaster ikke alle kræfter i USA lige nu, fordi markedet er usikkert med både toldspørgsmål og konjunkturer, siger direktøren.

Parallelt med Asien-satsningen ser Montana også stort potentiale i kontraktmarkedet i Europa. 

- Vi har fået en stærk profil ind som salgsdirektør – Frederik Møller fra Kvadrat, der startede sidste år. Han er rigtig dygtig og har skærpet fokus på vores vækstspor.

Skal man ikke være til stede i London, hvis man vil være store på kontraktmarkedet i Europa?

- Jo, det skal man, og det arbejder vi på. Vi er stadig små i London, men det bliver ikke ved med at være sådan. På det europæiske kontraktmarked er det London og Benelux, vi skal satse på.

Med de nye initiativer håber Montana at udbygge sin internationale position og sikre fremtidig vækst, selvom møbelmarkedet både i Danmark og Europa fortsat er præget af usikkerhed.

Se nøgletal for: {{ company.name }}
BREAKING
{{ article.headline }}
0.127|