23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Underskud tilbage hos Wegner-producent

Efter et enkelt godt covid-shop-amok-år leverer nordjyske Getama Danmark A/S igen underskud
Annonce

På bundlinjen i det netop offentliggjorte regnskab fra Getama Danmark A/S står minus 804.550 kr. Regnskabsåret løber fra april til maj. 

Getama producerer en række Wegner-stole og -borde og har derudover navnkundige møbeldesignere som Mogens Koch, Hanne Valeur og Nanna Ditzel i porteføljen.

Annonce

Indtjeningen før personaleomkostninger var på knap 19.7 mio. kr. Personaleomkostningerne beløb sig til 18.9 mio. kr., og ligger man dertil finansielle omkostninger på lidt over en mio. kr, ender man med den røde bundlinje. 

Bagtæppet til dette års underskud er et flot 2021/2022, hvor Getama præsterede et overskud efter løn, skat og finansieringsudgifter på 2,4 mio. kr.

Fire ud af de sidste fem år har Getama tabt penge, om end tabene har været moderate. I 20/21 tabte møbelklassikerproducenten knap en mio. kr., og det gjorde den også året før. I regnskabsåret 2018/19 havde bundlinjen endda en mørkere rødlig nuance. Det år tabte man knap 2 mio. kr. i Gedsted.

Annonce

GETAMA DANMARK A/S
Regnskabsår 2022 2021 2020
Valuta mio. DKK mio. DKK mio. DKK
Nettoomsætning - - -
Bruttofortjeneste 19,754 21,425 16,372
Resultat af primær drift 0,069 2,648 -
Resultat før skat -0,966 2,251 -0,795
Årets resultat -0,804 2,408 -0,985
Balancestatus 36,237 30,757 28,521
Egenkapital 11,755 12,559 10,151
Antal ansatte 44 49 42
Kilde: CVR

Trods den røde bundlinje dette år betegner Getama-ledelsen det aktuelle resultat som ”tilfredsstillende”. Den ledelsesvurdering skal antageligvis ses i sammenhæng med den hårde opbremsning, som branchen oplevede i slutningen af 2022 og begyndelsen af 2023.

Annonce

Fra tang til Wegner og Koch

I 2021 overtog Getama produktionen af mange Mogens Koch-møbler fra Carl Hansen & Søn. Blandt andet produceres Mogens Kochs klassiske reolserie fra 1932 og hans kendte folde- og lædermøbler i dag i Gedsted. Derudover er Risskov Møbel Snedkeri også integreret i virksomheden.

Getama er en virksomhed med stolte traditioner. Den stiftedes i 1899, og dengang var virksomheden specialiseret i produktion af madrasser med tangfyld, og det forklarer både virksomhedens navn og geografiske placering. Getama hed oprindeligt GEdsted TAng MAdras Fabrik, og Gedsted ligger mellem Viborg og Aalborg ud til Lovns Bredning ved Limfjordens sydligste spids – der hvor tang ender og ikke kan komme videre.

Annonce

Wood Supply har i dag interviewet direktør Jesper Temp om regnskab og vilkår i markedet for designmøbler, og dette interview bringes i morgen. 

Annonce
Se nøgletal for: {{ company.name }}
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web03