23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

Se de nyeste løsninger til limtræsproduktion hos Weinig

Hvordan kan produktionen af limtræ optimeres med moderne limpresser og automatiserede produktionslinjer?

Udløber
25. juni 2026

Det kan du opleve, når Junget inviterer danske træindustrivirksomheder med til fagmesse hos Weinig i Tyskland. Arrangementet sætter fokus på de nyeste teknologier inden for limning, presning og håndtering af lameller – fra enkeltstående maskiner til komplette produktionsløsninger.

På messen demonstrerer Weinig blandt andet sine ProfiPress-løsninger, hvor høj kapacitet, ensartet kvalitet og effektiv materialehåndtering er centrale temaer. Deltagerne får samtidig mulighed for at opleve maskinerne i drift og tale direkte med specialister om konkrete produktionsudfordringer. Weinig er en af verdens førende producenter af maskiner til massivtræindustrien og tilbyder løsninger til både mindre produktioner og store industrielle anlæg.

Ud over de tekniske demonstrationer giver arrangementet mulighed for at netværke med kolleger fra branchen og få inspiration til, hvordan nye teknologier kan bidrage til øget kapacitet, bedre udnyttelse af råmaterialer og en mere effektiv produktion.

Arrangementet afholdes hos Weinig i Tyskland, og Junget deltager som dansk samarbejdspartner.

Læs mere om programmet og tilmelding her:

Vi glæder os til at høre fra dig.

Dh Junget

www.junget.dk
TEL 89365500

Junget A/S
Sigma 3, Søften
8382 Hinnerup
Favrskov Kommune
Danmark
CVR nummer: DK36947578

Kontaktperson

JVB
Jane Vraa Baiemler
Marketingansvarlig
+45 89365583 jvb@junget.dk
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|