23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

Halve plader

Moelven konstruktionskrydsfinér – Vejen til bedre miljø og totaløkonomi Man kan med fordel anvende ”halve” plader i stedet for de traditionelle 8 X 4.

Den ”nye” løsning er totaløkonomisk endnu bedre valg for dig, som udførende.
Siden 2010 har det været pålagt byggeriet, at konstruktionskrydsfinér til tagformål i de mest almindelige tykkelser skal være 2440 x 610 mm.

Det fremgår af en brancheaftale, som byggeriet har indgået for at leve op til Arbejdssynets krav om at sikre arbejdsmiljøet ved alle tagarbejder.

I praksis oplever vi, at op imod 2/3 fortsat anvender de tungere hele plader. Mange antager måske, at det dobbelte antal plader øger montageafgiften. Vi har dog indikationer på, at de halve plader faktisk giver en lavere totalpris, da monteringen sker hurtigere, da pladerne på flere måder er mere fleksible.

Med ”halve” plader:
• Skåner du ryggen
• Overholder du branchemiljøaftalen
• Får bedre totaløkonomi

Moelven Danmark A/S
Vestergade 49
8600 Silkeborg
Silkeborg Kommune
Danmark
CVR nummer: DK43115693
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|