Links

Klynger, branchesamarbejder og interesseorganisationer
Arbejdsgiverforeninger
Det offentlige
Eksport
Certificeringsordninger, bæredygtighed, etik & miljø
Møbler & Design
Erhvervsråd og Erhvervscentre
Fagforeninger og A-kasser
Forskning og uddannelse
Iværksætter
Messer



Klynger, branchesamarbejder og interesseorganisationer
Dansk Forening for Kvalitet - http://www.dfk.dk
Dansk Robot Netværk (DIRA) - http://www.dira.dk
Dansk Skovforening - http://www.skovforeningen.dk/
Dansk Standard - http://www.ds.dk
Dansk Træforening - http://www.dktimber.dk/
Danske Designere - http://www.danishdesigners.dk
Foreningen af Grossister i Værktøj og Værktøjsmaskiner - http://www.vov.dk
Håndværksrådet - http://www.hvr.dk
Lifestyle & Design Cluster - http://ldcluster.com/
Plastindustrien i Danmark - http://www.plast.dk
Træ- og Møbelindustrien (DI) - htt://tmi.di.dk/
Træ- og Møbelindustriens Kompetencecenter - http://www.traefremtid.dk/
Træinformation - http://www.traeinfo.dk/
Værktøjsindustrien i Danmark - http://www.fdv.dk



Arbejdsgiverforeninger
Arbejdsgiverne - http://www.arbejdsgiverne.dk
Dansk Arbejdsgiverforening - http://www.da.dk
Dansk Erhverv - http://www.danskerhverv.dk
Dansk Industri - http://www.di.dk



Det offentlige
Arbejdstilsynet - http://www.arbejdstilsynet.dk
Danmarks Eksportråd - http://www.eksportraadet.dk
Invest In Denmark - http://www.investindenmark.dk
Miljøstyrelsen - http://www.mst.dk
Sikkerhedsstyrelsen - http://www.sik.dk
Skat - http://www.skat.dk
Naturstyrelsen - http://www.skovognatur.dk/
Virk.dk - http://www.virk.dk



Eksport
Danmarks Eksportråd - http://www.eksportraadet.dk
GoGlobal.dk - http://www.startvaekst.dk/goglobal.dk
Invest Korea - http://www.investkorea.org



Certificeringsordninger, bæredygtighed, etik & miljø
FSC Danmark - http://www.fsc.dk/index.php?id=79
NepCon - http://www.nepcon.net/
PEFC Danmark - http://www.pefc.dk/
Træ.dk - http://www.trae.dk/



Møbler & Design
3 Days of Design - http://3daysofdesign.dk/
Dansk Design Center - http://www.ddc.dk
Dansk Møbeldesign - http://www.danskmoebeldesign.dk
Design Denmark - http://www.designdenmark.dk/
Foreningen Snedkernes Efterårsudstilling - http://www.se-design.dk/foreningen.php
Index: design to improve life - http://www.indexaward.dk
Indret.dk - http://www.indret.dk/
Lifestyle & Design Cluster - http://ldcluster.com/



Erhvervsråd og Erhvervscentre
Amager Erhvervsråd - http://www.amagererhvervsraad.dk
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd - http://www.aeraadet.dk
Billund ErhvervsFremme - http://www.billund-erhvervsfremme.dk
Bornholms Erhvervsråd - http://www.bornholm.biz
Brønderslev Erhverv - http://brondersleverhverv.dk
Business Aabenraa - http://www.ehaa.dk
Business Faxe - http://www.businessfaxe.dk
Business Horsens - http://businesshorsens.dk
Business Kolding - http://www.businesskolding.dk
Business Lolland Falster - http://www.businesslf.dk
Business Slagelse - http://business-slagelse.dk
Danmarks Vækstråd - http://www.danmarksvaekstraad.dk
Djursland Erhvervsråd - http://www.djurslandserhvervsraad.dk
Esbjerg Erhvervsudvikling - http://www.eeu.dk
Erhvervshus Nord - http://www.erhvervshusnord.dk
Erhvervsrådet Herning & Ikast-Brande - http://www.erhvervsraadet.dk
Erhvervsrådet i Høje Tåstrup - http://www.erhvervskontoret.net
Faaborg-Midtfyn Erhvervsråd - http://www.fmerhverv.dk
Favrskov Erhvervsråd - http://www.favrskoverhverv.dk
Haderslev Erhvervsråd - http://www.her.dk
Himmerlands Udviklingsråd - http://www.himur.dk
Hjørring Erhvervscenter - http://www.hjec.dk/
Holbæk Erhvervsforum - http://www.erhv.reghol.dk
Kalundborgegnens Erhvervsråd - http://www.erhvkal.dk
Københavns Erhvervshus - http://www.kk.dk
Mariagerfjord Erhvervsråd - http://www.mfer.dk
Middelfart Erhvervscenter - http://www.middelfart-erhverv.dk
Morsø Erhvervsråd - http://www.mer.dk
Nordfyns Erhversråd - http://www.nordfynerhverv.dk
Næstved Erhverv - http://www.naestvederhverv.dk
Odsherred Erhvervsråd - http://www.odsherrederhverv.dk
Randers Erhvervs- og Udviklingsråd - http://www.reu.dk
Ringkøbing Fjord Erhvervsråd - http://www.erhvervscentret.dk
Silkeborgegnens Erhvervsråd - http://www.erhvervsilkeborg.dk/
Skiveegnens Erhvers- og Turistcenter - http://www.skiveet.dk
Svendborg Erhvervsråd - [address]http://www.svendborg.dk/politik...
Syddjurs Erhverv - http://syddjurserhverv.dk
Thy Erhvervsforum - http://thyerhvervsforum.dk
Vejle Erhvervsudvikling - http://www.vejle.dk/Erhverv/Erhvervsudvi...
Viborgegnens Erhvervsråd - https://erhverv.viborg.dk/
Østfyns Erhvervsråd - http://www.ostfyn.dk



Fagforeninger og A-kasser
3F - http://www.3f.dk
3F A-kassen - http://www.3fa.dk
IAK Ingeniørernes A-kasse - http://www.iak.dk
IDA Ingeniørforeningen - http://www.ida.dk
Ledernes Hovedorganisation - http://www.lederne.dk
LO - http://www.lo.dk



Forskning og uddannelse
Aalborg Universitet - http://www.aau.dk
AMU-Center Hoverdal - http://www.hoverdal.dk
AMU Fyn - http://www.amu-fyn.dk
AMU Nordjylland - http://www.amunordjylland.dk
AMU Syd - http://www.amusyd.dk
AMU Vest - http://www.amu-vest.dk
Bornholms Erhvervsskole - http://www.bhes.dk
CELF - http://www.celf.dk
CPH West - http://www.cphwest.dk
Danmarks Tekniske Universitet - http://www.dtu.dk
DELTA - http://www.delta.dk
Den Jyske Håndværkerskole - http://www.hadstents.dk
Designskolen Kolding - http://www.designskolenkolding.dk/
Djursland Erhvervsskoler - http://www.djes.dk
Erhvervsskolen Nordsjælland - http://www.esh.dk
Erhvervsskolerne i Aars - http://www.esaars.dk
EUC Lillebælt - http://www.euclillebaelt.dk
EUC Nord - http://www.eucnord.dk
EUC Nordvest - http://www.nvh.dk
EUC Nordvestsjælland - http://www.eucnvs.dk
EUC Ringsted - http://www.eucringsted.dk
EUC Sjælland - http://www.eucsj.dk
EUC Syd - http://www.eucsyd.dk
EUC Vest - http://www.eucvest.dk
E-Wood - http://www.e-wood.org/
Force Technology - http://www.force.dk
Forsknings- og Innovationsstyrelsen - http://www.fi.dk
Grindsted Erhvervsskole - http://www.grindes.dk
Hansenberg - http://www.hansenberg.dk
Holstebro Tekniske Skole - http://www.holstebrots.dk
Industriens Uddannelser - http://www.industriensuddannelser.dk
Ingeniørhøjskolen i Århus - http://www.iha.dk
Københavns Tekniske Skole - http://www.kts.dk
Københavns Universitet - http://www.ku.dk
Mercantec - http://www.mercantec.dk
Randers Tekniske Skole - http://www.randersts.dk
Risø DTU - http://www.risoe.dk
Roskilde Tekniske Skole - http://www.rts.dk
Roskilde Universitet - http://www.ruc.dk
SASAK - http://www.sasak.dk
Selandia - http://www.selandia-ceu.dk
Silkeborg Tekniske Skole - http://www.silkets.dk
Skive Tekniske Skole - http://www.skivets.dk
Skjern Tekniske Skole - http://www.skjernts.dk
Svendborg Erhvervsskole - http://www.svend-es.dk
Syddansk Erhvervsskole - http://www.sde.dk
Syddansk Universitet - http://www.sdu.dk
Tech College Aalborg - http://www.techcollege.dk
TEC Teknisk Erhvervsskole Center - http://www.tec.dk
Teknologisk Institut - http://www.teknologisk.dk
Uddannelsescenter Herning - http://www.ceuherning.dk
VIA University College - http://www.vitusbering.dk
Videnskabsministeriet - http://www.videnskabsministeriet.dk
Woodi - http://www.woodi.dk/
Århus Tekniske Skole - http://www.ats.dk
Århus Universitet - http://www.au.dk



Iværksætter
Dansk Iværksætter Forening - http://www.ivaerksaetteren.dk
Ivækst - http://www.ivaekst.dk
Nordjysk Iværksætter Netværk - http://www.nin.dk
Startupsvar.dk - http://www.startupsvar.dk/
StartVækst - http://www.startvaekst.dk
Vækstfonden - http://www.vaekstfonden.dk



Messer
3 Days of Design - http://3daysofdesign.dk/
Aalborg Kongres og Kultur Center - http://www.akkc.dk
Bella Center - http://www.bellacenter.dk
Danske Fagmesser - http://www.fagmesser.dk
EMO Hannover - http://www.emo-hannover.de
Hannover Messe - http://www.hannovermesse.de
HI Industri - http://www.hi-industri.dk
K-Messen - http://www.k-online.de
Messecenter Fredericia - http://www.dmh.dk
Messecenter Herning - http://www.messecenter.dk
Northmodern - http://www.northmodern.com/
Odense Congress Center - http://www.occ.dk

Send til en kollega

0.098