Cava Plastics A/S
Cava Plastics arbejder med design, udvikling og produktion af plastemner til industrien. Med fokus på viden, teknologi og ansvarsfølelse har Cava i adskillige gange, med stor succes, haft hovedrollen i udvikling og produktion af meget komplekse og innovative produkter og processer.
Vores kompetencer omfatter bl.a. sprøjtestøbning, to-komponent løsninger, fræsning, design og 3D-tegninger, værktøjsfremstilling, montage og distribution.
Vi beskæftiger 30-35 kompetente medarbejdere og råder over et produktionsapparat med de nyeste produktionsmaskiner og udstyr.
Cava Plastics A/S har fortsat fokus på viden, teknologi, udvikling, kvalitet innovation og fleksibilitet og baserer sit virke og ledelse på åbenhed, ansvarsfølelse, respekt, dialog og fightervilje.
Cava Plastics A/S blev grundlagt den 18. marts 1961 og har gennem årene udviklet sig fra blot en underleverandør til en solid og kompetent samarbejdspartner til store anerkendte danske og europæiske virksomheder.
Leverandør-kompetencer