Vælg branche:  Danmark |  Sverige |  International

Find Find
Få vores nyhedsbrev | Bliv medlem | Annoncering | Se priser på råvarer

International Furniture har strategien klar

10. januar 2012 - Af Rasmus Gregersen
Møbelgrossisten kan for andet år i træk glæde sig over en vækst på 20 %. Det har banet vej for endnu en AAA-vurdering, og dermed er kursen sat mod yderligere fremgang.
2011 blev et begivenhedsrigt år for International Furniture med flere nyansættelser, indvielse af nyt showroom og fortsat vækst i forretningen.

- Det er dejligt at få sådan en tilkendegivelse, når man ved, hvor hårdt det er at sælge møbler i dag, siger salgschef René Secher til Wood Supply.

Godt købmandskab og hårdt arbejde
Han og resten af International Furniture kan se tilbage på et 2011, hvor det for andet år i træk er lykkedes at skabe en vækst på 20 %, hvilket er ganske bemærkelsesværdigt i et ellers vanskeligt marked:

- Når man er en 30 år gammel virksomhed, så er det altså noget af en præstation pludselig at vokse på den måde to år i træk. Det er også kun med godt købmandskab, et super personale og hårdt arbejde, at det kan lade sig gøre, siger René Secher.

- Vi er rigtigt godt tilfredse med året, der er gået – især fordi vi tjener penge, og fordi jeg kan høre, at vores kunder også gør. Det er den bedste motivationsfaktor for os – og selvfølgelig også for vores kunder. Det er dejligt, når man kan se, at der tjenes penge i alle led, tilføjer han.

Større lagerbinding giver hurtigere levering
Den positive udvikling har medført, at International Furniture har opnået AAA-rating for 2010 – den tredje på fire år. Det giver ifølge René Secher nogle konkurrencemæssige fordele i et marked, der fortsat har det svært som følge af krisen:

- Det er klart, at det åbner op for nogle muligheder. Først og fremmest har vi økonomi til at være lagerførende og dermed opretholde en hurtig leveringstid på mange af vores produkter. Samtidig er en god økonomi med til at give kunden en højere sikkerhed for leverancen, og det er vigtigt i dagens marked, vurderer han.

Med penge på kistebunden har International Furniture altså valgt at gå imod tendensen i branchen, hvor flere leverandører de seneste år har arbejdet på at reducere lagerbindingen. En sådan strategi indebærer naturligvis visse risici, og det er man helt klar over i Ørum Djurs:

- Den stol, der var et hit sidste år, bliver ikke nødvendigvis et hit i år. Det er en løbende tilpasning og handler om at have en finger på pulsen. Vi gør meget ud af at lytte til kunderne og bruger deres konkrete ønsker og behov i vores arbejde med at sammensætte det rette mix, forklarer René Secher.

Vil vokse med kunderne
International Furniture fejrede i fjor sit 30 års jubilæum, og med afsæt i den aktuelle fremgang er retningen for de kommende års arbejde udstukket. Ifølge René Secher handler det først og fremmest om at satse på at skabe værdi for de kunder, som allerede er i porteføljen:

- Der er benhård konkurrence i branchen og en tendens til, at mange underbyder hinanden. Den, der giver den største rabat, er ofte den, der vinder ordren, og for os er kunsten at komme væk fra det ræs. Vi vil gerne arbejde med de kunder, vi har, og skabe værdi på begge sider af bordet. Det gør vi ved at være stabile, alsidige og ved at tilbyde noget ekstra. Vi har nogle meget dygtige underleverandører, der er gode til at specialordrer, og derfor kan vi strække os langt for at løse en opgave, selvom den ikke lige står på prislisten, lyder det fra René Secher.

International Furniture A/S er stiftet i Ørum Djurs i 1981 og ejes af direktør Henrik Bøgild Nielsen. Virksomheden er grossist med speciale i møbler til erhvervssegmentet og beskæftiger i dag 12 ansatte.

Tip redaktionen om en historie
Send til en kollega


Kommentarer

Dencon Center A/S
10. januar 2012 11:19
Tillykke til Henrik og alle hans ihærdige hjælpere, det er flot gået.
I er helt klart en af vores vigtige leverandører af kontormøbler.
Ser frem til fortsat godt samarbejde.

Scan Office Aalborg
10. januar 2012 11:31
Vi kan helt klart nikke genkendende, til den store velvilje hos IF til, at løse alle opgaver, store såvel som små.

IF er en vigtig samarbejdspartner der har forstået at følge med tiden / efterspørgslen.

Stort tillykke til Henrik, Rene og alle I andre hos IF - Det er velfortjent.

Jacob Vester
Regionschef Scan Office

Høj`s Kontormøbler
10. januar 2012 23:09
Tillykke med de flotte tal til hele teamet i IF , og tak for det gode samarbejde , som vi er stolte af at have med jer.

Klas Høj
Direktør

Skriv en kommentar til artiklen


På forsiden

16. maj 2012 13:43
Omsætningen er styrtdykket siden midten af sidste årti, og det kostede i 2011 et underskud på 137 mio. kr. før skat. En turn-around skal nu bringe Tvilum tilbage på ret kurs. Læs mere »


16. maj 2012 14:46
Ny DI-analyse viser, at dansk eksport ikke har nogen egentlig vinder inden for en eller anden bestemt branche eller på en bestemt varegruppe. Derfor giver det heller ingen mening, at politikerne skal vælge een vinder for fremtiden, mener DI. Læs mere »


16. maj 2012 09:46
Vanskelige markedsforhold i Europa medfører lavere omsætning i DLH, og prognoserne for resten af året er ikke specielt gunstige. Læs mere »


15. maj 2012 15:00
Næsten 120 års møbelhistorie er lagt i graven på Fyn, hvor Pedersen Pilegaard Møbelsnedkeri er gået konkurs med otte ansatte. Det var ledelsen selv, der tog beslutningen. Læs mere »


16. maj 2012 08:31
En række opgaver skal flyttes til Indien fra finanscentret i Kolding. 30-35 stillinger ventes nedlagt. Læs mere »


16. maj 2012 10:54
NPI - Nordisk Pladeimport og Lilleheden melder om nye medarbejdere Læs mere »


16. maj 2012 08:59
Den fynske møbelproducent vil ikke acceptere Sø- og Handelsrettens afgørelse og bringer derfor sagen videre til Højesteret. Læs mere »


16. maj 2012 10:50
Mette Vestergaard vandt i efteråret FSC Design Award. Hun er nu i Tanzania for at realisere sit vinderprojekt på et lokalt værksted. Følg hendes oplevelser her på Wood Supply. Læs mere »


Modtag nyhederne via e-mail. Der er allerede 9.078 abonnenter. Se det seneste nyhedsbrev.

Snedkeri på uvant opgave 15. maj 2012 10:55
Bygma udvider i det østjyske 15. maj 2012 10:47
Fremgang hos BV-Trappen 14. maj 2012 09:31

Nyt fra medlemmerne

16. maj 2012 14:36
Anderberg Fugtstyring A/S
Den nye Novasina LabTouch-aw er nu på markedet. Kontakt Anderberg Fugtstyring og hør mere allerede i dag. Læs mere »


16. maj 2012 14:17
HH Maskiner
Komplette eller enkelte maskiner for Pal­lepro­duktion. Læs mere »


16. maj 2012 13:33
Get Through Power ApS
En kort uge 20 - Elpriser under børspris til forbrugerne, Historiske elpriser til download på hjemmesiden for alle de kontrakter, der stadig er i hand ... Læs mere »


16. maj 2012 13:16
Norgren A/S
Med mere end 70 års erfaring på pneumatik området står He­rion-p­roduk­terne, der forhandles hos Norgren, for kvalitet og pålidelighed. Læs mere »


16. maj 2012 11:42
Ejerlederne
Den økonomiske krise er endnu ikke forbi. De traditionelle kanaler for finansiering ændres, og bankerne strammer kreditklemmen. Men selvom vi fortsat ... Læs mere »

16. maj 2012 10:43
STARK Industri
Stark Industri har et bredt udvalg af Medite Exteriør limet MDF på lager til omgående levering. Læs mere »

6 af 3.105Se flere nyheder


Nyeste kompetencer

HotDezign specialdesigner og producerer interiør.
Vi producerer egne designs og skræddersyede løsninger inden for kontormiljøet og udfører dit projekt med stor glæde, omhu og professionalisme. Se et lille udvalg af møbler Læs mere»


5 af 100 Se flere kompetencer
Bliv medlem

Har du brugte maskiner til salg? Har du ledig kapacitet? Søger du en leverandør? Eller måske noget helt andet? Der er mange forskellige muligheder på Wood Supply.

Når du indrykker noget på Wood Supply, har du mulighed for at indrykke på portalen samt skrive jer ud i nyhedsbrevet og dermed nå direkte ud til beslutningstagere inden for branchen. Dine indrykninger blive desuden vist lige her på forsiden og mange andre steder på Wood Supply.

Et medlemskab koster 5800 DKK om året og giver adgang til alle portalens funktioner. Samtidig tilbyder vi halv pris til alle der har et medlemskab, på køb af annonceplads i vores nyhedsbrev og på portalen.

Kontakt os for mere information.


Nyeste job

MATLAB Programmer
The job Based in Team Chemometric Development and in close collaboration with Team Software Development you will be working with highly skilled chemo ... Læs mere»


5 af 212 Se flere job
Nyeste kurser

Manuel pulverlakering
Deltageren kan selvstændigt udføre visuel indgangskontrol og vurdere komponentunderlag. På baggrund af be­handlingss­peci­kation kan deltageren udføre ke ... Læs mere»


5 af 24 Se flere kurser


Nyeste medlemmer
Bødkervej 2
7100 Vejle
Danmark

Odinsvej 11
6862 Tistrup
Danmark


Lyngbro 7
7900 Nykøbing M
Danmark

Møllevangsvej 10
7560 Hjerm
Danmark


Fabriksvej 18
6000 Kolding
Danmark

Trafikcenter Allé 12
4200 Slagelse
Danmark


6 af 482 Se flere medlemmer
Relaterede artikler

Populære artikler

Seneste aktivitet
Rose Poultry A/S indrykkede et jobopslag: Salgsassistent backoffice (1 dag siden)
HH Maskiner oprettede en nyhed: Palle produktions maskiner (1 dag siden)
Skelmose Consulting A/S indrykkede et jobopslag: Sælger søges til Endrup Andelsmejeri (1 dag siden)

Aktiekurser
Aktie+/-Kurs
Boconcept B-111.00
DLH B Aktie-4.85
Expedit B-325.00
Gabriel Holding-98.50
15 minutters forsinkelse på alle kurser.

<<maj, 2012>>
Ugemationtofr
18123456
1978910111213
2014151617181920
2121222324252627
2228293031

2012-05-15 » 2012-05-17
2012-08-09 » 2012-08-12
2012-08-16 » 2012-08-19
2012-08-21 » 2012-08-24
2012-08-22 » 2012-08-25
2012-09-22 » 2012-09-26
2012-09-26 » 2012-09-27
2012-11-06 » 2012-11-08
2013-01-12 » 2013-01-15



Seneste klummer
Betina Simonsen, direktør, UMT
14. marts 2012
Livsstilsbranchen skal ruste sig til e-handel. Og det gælder også for underleverandører, skriver Betina Simonsen i dagens klumme. Læs mere »

Mie Skjelbo Nielsen, Hovmøller & Thorup
12. marts 2012
Hvordan undgår du beskatning af fri bil? Advokat Mie Skjelbo Nielsen fra Hovmøller & Thorup giver her et indblik i reglerne på området. Læs mere »

Loa Dalgaard Worm, FSC Danmark
9. marts 2012
Krav om grønne indkøb rummer en lang række fordele, så hvorfor er miljøhensyn ikke en given ting i de offentlige danske indkøb?, spørger Loa Dalgaard Worm fra FSC Danmark. Læs mere »

Mie Skjelbo Nielsen, Hovmøller & Thorup
23. februar 2012
Fordelene ved denne type af selskaber er lige til at få øje på, men hvori består faldgruberne? Advokatfuldmægtig Mie Skjelbo Nielsen giver her en gennemgang. Læs mere »
Wood Supply - en del af Industry Supply Danmark A/S
Niels Jernes Vej 10
9220 Aalborg Ø
CVR: 31784352
Fotos: Egne fotos samt Colourbox
Ikoner af: DryIcons
0.532